Wiedza
Share on FacebookEmail to someoneTweet about this on Twitter

Kawiarka (Moka Pot) – jak zrobić kawę?

Kawiarka reklamowana jest jako domowa metoda parzenia espresso. Jest w tym trochę prawdy, bo kawa wychodzi intensywna, mocna, z odrobiną cremy i pozbawiona kwaskowatości. Prawdziwe espresso wymaga ekstrakcji w wyższym ciśnieniu i przy innych proporcjach kawy do wody, ale ta nieścisłość nie zniechęciła ponad 200 milionów klientów, którzy cenią sobie prostotę przygotowania kawy w kawiarce.

 

Do przygotowania kawy potrzebne będą:

  1. Kawiarka
  2. Czajnik
  3. Kawa Ziarnista
  4. Młynek do kawy*
    *możesz kupić kawę zmieloną, ale pamiętaj że kawa ziarnista dłużej zachowuje pełnię smaku.

Krok 1.
Zmiel kawę i zagotuj wodę. Mielenie powinno być prawie tak drobne jak do espresso.

Krok 2.
Wlej gorącą wodę do dolnego naczynia kawiarki maksymalnie do poziomu zaworu.

Krok 3.
Włóż sitko do dolnego naczynia. Zmieloną kawę wsyp do sitka. Nie ubijaj kawy. Po prostu wyrównaj ją palcem tak, żeby sitko było równomiernie wypełnione kawą.

Krok 4.
Dokręć górne naczynie. Żeby uniknąć poparzenia, dolną komorę trzymaj przez ścierkę.

Krok 6.
Postaw kawiarkę na płycie grzewczej i włącz palnik. Jeśli uzywasz kuchni gazowej, to płomień dopasuj tak, żeby nie wychodził poza dno kawiarki. Jeśli używasz płyty elektrycznej, to ustaw ją na 3/4 mocy i upewnij się, że uchwyt kawiarki znajduje się poza polem grzewczym.

Krok 7.
Gdy ekstrakcja nabierze tempa, odczekaj 10-15 sekund i wyłącz źródło ciepła. Ciśnienie które powstało w dolnej komorze wystarczy do przepchnięcia pozostałej wody przez kawę.

Krok 8.
Kawa jest gotowa, ale odczekaj co najmniej minutę zanim zaczniesz ją pić. Kawa z kawiarki jest wyjątkowo gorąca i łatwo się poparzyć.

 

UWAGI:

  1. Wlanie zimnej wody do dolnego naczynia znacząco wydłuży proces parzenia kawy przez co kawiarka bardzo się nagrzeje. Stwarza to ryzyko przypalenia kawy jeszcze zanim będzie ona miała kontakt z wodą.
  2. Nie ubijaj kawy w sitku. Kawiarka wytwarza ciśnienie poniżej 2 barów i może nie być w stanie przecisnąć wody przez ubitą kawę. Ubijanie kawy (tamping) jest uzasadnione przed ekstrakcją przy 9-11 barach, tak jak w ekspresie kolbowym.
  3. Doza kawy zależna jest od pojemności sitka. Zwykle jest to nie mniej niż 18 gramów.
  4. Jeśli kawa nie wypływa do górnej komory i pamiętałeś/łaś o nieubijaniu kawy, to kawa jest za drobno zmielona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *