Share on FacebookEmail to someoneTweet about this on Twitter

Aeropress – jak zrobić kawę?

Jeśli podchodzisz do sprawy poważnie, to wiedz że Aeropress jest tak cenioną i popularną metodą przygotowania kawy, że doczekał się własnych Mistrzostw Świata. Jeśli wolisz podejście na luzie, to pamiętaj, że Aeropress wynalazła firma, która specjalizuje się w produkcji frisbiee, plastikowych bumerangów i yoyo.

 

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

  1. Aeropress
  2. Filtr do Aeropressu
  3. Dzbanek lub kubek. Unikaj naczyń z cienkiego szkła – mogą pęknąć podczas przetłaczania kawy
  4. Wodę w temperaturze 88-92 stopni
  5. 20 gramów kawy
  6. Młynek do kawy*

*możesz kupić kawę zmieloną, ale pamiętaj że kawa ziarnista dłużej zachowuje pełnię smaku.

Opcjonalnie:

  1. Stoper
  2. Termometr

Krok 1.
Podgrzej wodę do temperatury 88-92 stopni. Jeśli nie masz termometru lub czajnika z termostatem, to zagotuj wodę i pozwól jej ostygnąć przez co najmniej 1 minutę przed zalaniem kawy.

Krok 2.
Ustaw tłok Aeropressu gumową końcówką do góry i nasuń na niego cylinder, w którym parzyć będziesz kawę.

Krok 3.
Zmiel 20 gramów kawy. Mielenie powinno być grubsze niż do kawiarki/espresso, ale drobniejsze niż do Dripa. Zmieloną kawę wsyp do aeropressu.

Krok 5.
Zalej kawę mała ilością wody w temperaturze 88-92°C tak, by cała kawa była lekko zamoczona.  Odczekaj około 30 sekund. W międzyczasie przemyj papierowy filtr. Jeśli używasz byle jakiej  kawy, to filtra nie przemywaj – smak papieru jest lepszy od smaku węgla.

Krok 6.
Przemieszaj kawę i dolej tyle wody, żeby Aeropress był prawie pełny (200ml). Odczekaj kolejne 30 sekund.

Krok 7.
Delikatnie przemieszaj kawę i zamontuj sitko z wcześniej przemytym filtrem. Obróć Aeropress i ustaw go sitkiem do dołu bezpośrednio na kubku lub dzbanku.

Krok 8.
Oprzyj dłoń na tłoku i stałym naciskiem zacznij przeciskać kawę przez filtr. Powinno to trwać 30 sekund. Zakończ ekstrakcję, gdy usłyszysz charakterystyczne syknięcie powietrza.

 

UWAGI:

1. Aeropress daje Ci możliwość eksperymentowania z kawami o róznym stopniu wypalenia. Na przykład jeśli planujesz dodać do kawy mleko, to zaopatrz się w kawę paloną ciemniej niż do Dripa/Chemexu.

2. Do większości metod przelewowych zaleca sie proporcje kawy do wody 1:16. W przypadku Aeropressu używa się większej dozy kawy w proporcji 1:10 (20g kawy na 200ml wody)

3. Szkło i nadwątlona ceramika pęka równie szybko, co marzenia o kopercie z gotówką pod choinką. Jeśli do zrobienia kawy z areopressu używasz pamiątkowej porcelany babci, to REBEL nie bierze odpowiedzialności za sweter, który dostaniesz od niej na Święta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *